Ubuntu 10.4

Pojawiła się, o dziwo zgodnie z harmonogramem, nowa wersja Ubuntu. Jest trochę nowych bajerów, nie będę się o nich rozpisywał bo inni pisali dużo więcej na ten temat.

Firma Canonical, czyli wydawca Ubuntu, stara się przekonać użytkowników do sytemu Linux jako do podstawowego systemu na komputerze i muszę przyznać, że idzie im to coraz lepiej.

Wielu potencjalnych użytkowników boi się zmiany, bo jest to związane z zainstalowaniem nowego, nieznanego systemu. Systemu, do którego nie byli  przyzwyczajeni,  który ma w nieznanych miejscach menu i elementy sterujące. W sumie im się nie dziwię, bo jak zmieniałem system to też nie zrobiłem tego tak hop i do przodu. Najpierw zainstalowałem sobie  nowy dysk twardy w wymiennej szufladzie, chciałem mieć możliwość bezpiecznego odwrotu. Inwestycja w szufladę okazała się zbędna i od przesiadki dysk z Windows kurzy się w szafie.

Chciałbym zaproponować niezdecydowanym, żeby spróbowali pobawić się z Ubuntu w bezpieczny sposób i bez zbędnych inwestycji. Wystarczy kilka wolnych GB na dysku. Sztuczka polega na zainstalowaniu systemu w maszynie wirtualnej, czyli nie niszczymy swojego systemu, wszystko mamy w wydzielonym miejscu, które możemy w razie wątpliwości wykasować bez najmniejszej szkody dla naszego dotychczasowego systemu.

Zacząć trzeba od zainstalowania pakietu VirtualBox. Pakiet jest bezpłatny i spolonizowany.

Możemy pójść dwoma drogami. Albo będziemy sami instalować system z płytki albo możemy zainstalować sobie wersję preinstalowaną, przegotowaną przeze mnie. Obrazy płytek instalacyjnych możemy znaleźć na serwerach Canonical, wersję spolonizowaną z polskiego serwera Ubuntu,  a wersja preinstalowana dostępna jest na moim serwerze.

Po zainstalowaniu VirtualBox uruchamiamy go i tworzymy nową maszynę wirtualną. Ikonka „Nowa” widoczna jest na górze. Jeżeli mamy zamiar sami instalować system od początku, należy stworzyć nowy wirtualny dysk twardy a wcześniej ściągnięty obraz płytki instalacyjnej podpiąć jako CDrom. Jeżeli chcemy skorzystać z wersji preinstalowanej należy skorzystać z opcji „użyj istniejący dysk twardy” i wskazać wcześniej ściągniętą wersję preinstalowaną. Maszynie wirtualnej należy przydzielić około 512 MB RAM. Login / hasło do wersji preinstalowanej to: administrator / ubuntu10 . Później możemy sobie to zmienić.

W przypadku wersji preinstalowanej, pozostaje nam tylko uruchomić maszynę wirtualną i wszystko powinno działać. System jest w wersji polskiej, z załadowanymi wszelkimi niezbędnymi kodekami, dla większości użytkowników więcej nie potrzeba (przynajmniej na początku). Jeżeli zechcemy skorzystać z instalatora Ubuntu, oczywiście trzeba przejść proces instalacji, co jest bajecznie proste i trwa około 20-30 minut. No, czas instalacji zależy od wydajności komputera…

Co zyskujemy w Linuxie?

 • Na przykład to, że nowy komputer jest nieco tańszy. Nie trzeba przecież płacić za Win i Office.
 • Nie potrzebujemy antywirusów, za które trzeba płacić i które mocno zamulają Win.
 • Większość potrzebnych aplikacji można zainstalować przy pomocy jednego programu, który będzie dbał później o ściąganie wszystkich poprawek.
 • System szybciej się uruchamia i zamyka.  Aplikacje też są bardziej żwawe.
 • System nie zamula się z czasem, jak to się dzieje w Win.
 • Zamiast GG można zainstalować Pidgin – jako komunikator działa tak samo, ale nie miga reklamami i nie obciąża systemu.

Co tracimy opuszczając świat Windows?

 • Wiele gier nie będzie chciało chodzić.
 • Pakiet MS Office też się buntuje.
 • Niektóre najnowsze lub egzotyczne elementy systemu mogą nie być rozpoznawane. Zwykle drivery pojawiają się trochę później niż dla Win.
 • Niektóre nowe wersji aplikacji pojawiają się trochę później.

A co działa tak samo?

 • Przeglądarki internetowe – oprócz IE
 • pakiet OpenOffice
 • programy graficzne – GIMP
 • skype, picasa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.