Co to jest coaching

Czym jest coaching?

Definicji jest wiele, bo też jest wiele szkół coachingowych.

Według  mnie najlepsza jest następująca definicja podana przez  ICF (Międzynarodowa Federacja Coachów):
„Coaching to trwająca przez określony czas relacja między coachem a Klientem, która pomaga Klientowi osiągać nadzwyczajne wyniki w swoim życiu, karierze, biznesie lub organizacji. Poprzez coaching Klient pogłębia swój proces uczenia się, zwiększa swoje osiągnięcia i podnosi jakość swojego życia”.

Czym coaching nie jest?

Coaching, w przeciwieństwie do terapii nie sięga do przeszłości, nie grzebie w traumatycznych przeżyciach Klienta. Jest skierowany na teraźniejszość i przyszłość. Ma za zadanie wydobycie tego, co człowiek ma w sobie najlepszego.

Coach nie uczy Klienta zawodu. Za to coach pomaga Klientowi znaleźć rozwiązania i pomaga wytrwać w podjętych postanowieniach.

Mentoring jest szeroko rozpowszechniony w biznesie, pozwala starszym, bardziej doświadczonym pracownikom przekazywać wiedzę swoim podopiecznym.

Szkolenia to inaczej „kurs, cykl wykładów z jakiegoś przedmiotu, zorganizowanych w celu uzupełnienia czyjegoś wykształcenia, czyichś wiadomości z jakiejś dziedziny”.

Consulting – Konsultanci są po prostu ekspertami w danej dziedzinie i rozwiązują problemy klienta często nie zaprzątając  jego świadomości.

Terapia – Terapia polega na  rozwiązywaniu problemu psychologicznego – wyleczenie z fobii, uzależnienia, napadów lęku, obsesji lub urazu.
Jak widać mentoring, szkolenia, consulting  i terapie nie mają nic wspólnego z  coachingiem!

Rodzaje coachingu

Ponieważ coaching przywędrował do nas z USA, popularne jest nazewnictwo pochodzące z amerykańskich szkół coachingowych.

  • Executive Coaching;
  • Coaching Menedżerski;
  • Coaching Zespołowy;
  • Life Coaching

Executive Coaching to relacja pomiędzy doświadczonym coachem a członkiem najwyższej kadry zarządzającej. Ma na celu  dostarczyć Klientowi potrzebnego wsparcia w kluczowych momentach życia zawodowego. Executive Coach staje się partnerem sparingowym przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Pomaga w uświadamianiu sobie systemu wartości i stawianiu celów.

Coaching Menedżerskikoncentruje się na rozwoju konkretnych kompetencji, których wymaga osiągnięcie określonych celów biznesowych. Coaching ten jest oferowany osobom, które objęły nowe stanowiska bądź mają do osiągnięcia konkretne wyzwania.

Coaching Zespołowy jest szczególnie polecany zespołom, które właśnie powstają, które zmierzają się ze szczególnymi wyzwaniami biznesowymi lub mają osiągnąć wysokie wyniki w krótkim terminie. Przydaje się w momentach kryzysowych, spadku motywacji zespołów, konfliktach.

Life Coaching jest pracą  pomagająca znaleźć bądź przywrócić harmonię w życiu osobistym lub między życiem osobistym i zawodowym. W dzisiejszych czasach zachowanie równowagi wydaje się trudniejsze i jeszcze bardziej niezbędne niż dawniej.

Jeden komentarz do “Co to jest coaching”

  1. Szkoda tylko, że coaching jest tak mało popularny i rozwinięty w Polsce. Z czasem się to zmienia, szczególnie w ostatnich latach, co mnie oczywiście bardzo cieszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.