Czy coach musi się znać na naturze problemów klienta?

Słyszę, często sformułowanie: „ty nie jesteś specjalistą, to pewnie nie czujesz problemu”. I rzeczywiście nie czuję problemu, bo nie jestem muzykologiem, nie znam się na sztuce współczesnej i jeszcze w wielu dziedzinach jestem „ubogi duchem”. Szczycę się tym, że o wielu sprawach troszkę wiem a kilka dziedzin wiedzy znam bardziej niż z widzenia.
Czasy Renesansu, kiedy wiedza ludzka była do opanowania przez jednego człowieka minęły bezpowrotnie. Dziś w szkołach, matematyka jest uczona mniej więcej do poziomu połowy XVII wieku, fizyka ledwo zahacza początek XX wieku a na chemii uczą mniej więcej współczesnych teorii, tyle że wychodzi z tego totalny bełkot. Wiec jak człowiek wykształcony w dzisiejszych szkołach ma rozmawiać ze specjalistą?
Ale czy coach musi się znać na maszynach drogowych, instalacjach chemicznych czy na programowaniu niskopoziomowym, żeby pomóc klientowi?
I tak i nie.
Podstawową rolą coacha jest nawiązanie nici sympatii i zaufania między coachem i klientem.
A to najłatwiej zawiązać na gruncie podobnych umiejętności i zainteresowań. Do tego, coach znając specyfikę zawodu klienta, wie, jakie mogą występować trudności, schematy myślenia.
Więc wydaje się, że tak.
Ale jak odrzucić własną mapę rozwiązań?
Wiedza w dziedzinie zajmującej klienta może przeszkodzić, bo trudniej coachowi usunąć swoje doradztwo i nie wejść w dyskusje merytoryczne. Przecież nie jest rolą coacha uczyć klienta programowania albo doradzać w sprawie architektury systemu!
Więc chyba nie!
Coach ma być osobą towarzyszącą klientowi w drodze do samodoskonalenia.
Właśnie. To jest kluczowe: coach ma być towarzyszem, nie przewodnikiem. To może jednak, lepiej szukać klientów spoza swojej specjalizacji „pozacocachingowej”?
Wielu coachów, w swojej karierze uprawiało zawody techniczne i mają teraz dylematy. Prościej jest chyba osobom wchodzącym w zawód bez obciążeń wynikających z innych specjalności. Ale ja mam historię taką a nie inną.
To jak, szukać klientów w swojej branży, czy nie?

8 komentarzy do “Czy coach musi się znać na naturze problemów klienta?”

  1. „Pro­ściej jest chyba oso­bom wcho­dzą­cym w zawód bez obcią­żeÅ„ wyni­ka­ją­cych z innych spe­cjal­no­ści. Ale ja mam histo­riÄ™ takÄ… a nie innÄ….
    To jak, szu­kać klien­tów w swo­jej branży, czy nie?”

    A uważasz, że nie jesteś w stanie odrzucić swoich rozwiązań? Nie jest to czasem tylko kwestia świadomości i treningu?

    No i druga sprawa – czy masz duży wybór wÅ›ród klientów? JeÅ›li tak, to wybieraÅ‚abym te osoby, w których widzÄ™ najwiÄ™kszy potencjaÅ‚ do zmian (no i zasobne finansowo).

  2. Nie mam dużego wyboru i zwykle są to osoby jakoś związane ze środowiskiem.
    Åšwiadomie – nie ma problemu, ale nawet dobrze wytrenowany coach ma czÄ™sto problem ze Å›wiadomoÅ›ciÄ… „ja znam rozwiÄ…zanie problemu” i mimo wszystko to rozwiÄ…zanie trzeba schować gÅ‚Ä™boko.

  3. Psychoterapeuta zadajÄ…c mi niektóre pytania też prawdopodobnie dobrze zna wÅ‚aÅ›ciwe odpowiedzi, jednak potrafi poczekać, aż sama do tego dojdÄ™. A kiedy wymyÅ›lÄ™ odpowiedź, to wcale siÄ™ od niego nie dowiadujÄ™, czy sÅ‚usznÄ…. Do tego też sama muszÄ™ dojść 😉 . Czyli wytrenować siÄ™ to też jakoÅ› da. Co nie zmienia faktu, że zgadzam siÄ™ z tym, że jest to trudne.

  4. Ustawić się w roli przewodnika, a nie doradcy. Z boku widać lepiej, ale nie na wnioski czeka klient.

  5. Nigdy w roli przewodnika – to nie rola coacha!
    W roli popychacza – ale w tym kierunku, który wybierze klient. Ważne, żeby samemu nie nadawać kierunku.

  6. Zgoda. Niech klient nadaje kierunek. Jednak coach powinien znać wszystkie ścieżki. Co więc stoi na przeszkodzi, by był przewodnikiem? Czy świadomość, że idzie obok ktoś, kto zna drogę nie ośmieli klienta w podejmowaniu decyzji?

  7. Może ośmielić w podejmowaniu decyzji, ale może również dać przekonanie, że nie jest to ścieżka klienta. Czyli zmniejszy skuteczność.
    Coaching jest skuteczny wtedy, kiedy ścieżka jest tylko i wyłącznie wytyczona przez klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.