Obietnice przedwyborcze PO z roku 2011

W roku 2011 odbyÅ‚y siÄ™ wybory i przy okazji odbyÅ‚ siÄ™ festiwal obietnic.  Minęły 3 lata i możemy przed kolejnymi wyborami popatrzeć na stare obietnice.

Cóż… chyba coÅ› nie wyszÅ‚o… Znów…

(Teksty pobrane z oficjalnych stron PO.)

WYMIAR SPRAWIEDLIWOÅšCI

  •  Skrócimy czas postÄ™powaÅ„ sÄ…dowych Å›rednio o jednÄ… trzeciÄ… za pomocÄ… lepszego zarzÄ…dzania sÄ…dami oraz informatyzacji. Zmienimy strukturÄ™ organizacyjnÄ… sÄ…dów, a zasoby kadrowe i finansowe zostanÄ… efektywnie wykorzystane.SÄ…dami pokierujÄ… dyrektorzy wybrani spoÅ›ród specjalistów z zakresu zarzÄ…dzania instytucjami publicznymi, finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu PaÅ„stwa. Prezesi sÄ…dów skoncentrujÄ… siÄ™ na swoich zasadniczych obowiÄ…zkach: kierowaniu dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… orzeczniczÄ… i pracÄ… z sÄ™dziami.
  • Wdrożony zostanie system oceny pracy sÄ™dziów, poÅ‚Ä…czony z indywidualnym planem rozwoju, co wpÅ‚ynie w znaczÄ…cy sposób na wzrost jakoÅ›ci ich pracy.
  • Ustanowimy na potrzeby postÄ™powania sÄ…dowego publiczne bazy danych zawodowych peÅ‚nomocników. Zapewni to możliwość weryfikacji peÅ‚nomocników zawodowych w automatyczny sposób.
  • ZastÄ…pimy tradycyjny bankowy tytuÅ‚ egzekucyjny tytuÅ‚em elektronicznym. W Å›lad za tym zinformatyzujemy postÄ™powanie o nadanie klauzuli wykonalnoÅ›ci bankowemu tytuÅ‚owi egzekucyjnemu. To pozwoli na przyspieszenie postÄ™powania, uproszczenie procedur, a także ograniczenie kosztów.
  • Umożliwimy wierzycielowi wszczÄ™cie egzekucji drogÄ… elektronicznÄ… w innych przypadkach niż te, w których wydano nakaz zapÅ‚aty w elektronicznym postÄ™powaniu upominawczym. Możliwe bÄ™dzie skÅ‚adanie drogÄ… elektronicznÄ… nie tylko wniosków o wszczÄ™cie egzekucji, ale także innych pism i wniosków.
  • ZakoÅ„czymy wdrażanie Systemu Dozoru Elektronicznego tak, by objÄ…Å‚ 7 500 skazanych (w wymiarze dziennym i miesiÄ™cznym).
  • UproÅ›cimy prawo upadÅ‚oÅ›ciowe tak, aby postÄ™powania skróciÅ‚y siÄ™ do poziomu Å›redniej OECD, a likwidowane przedsiÄ™biorstwa byÅ‚y w stanie szybko siÄ™ odrodzić, zachowujÄ…c wartość majÄ…tku produkcyjnego i utrzymujÄ…c miejsca pracy.
  • Poszerzymy grupÄ™ osób, które mogÄ… przystÄ…pić do egzaminu zawodowego bez odbywania aplikacji (zwÅ‚aszcza poprzez skrócenie wymaganych okresów).
  • Rozszerzymy program „Praktycznej nauki prawa” m.in. tworzÄ…c Szkolne KoÅ‚a Prawne, których celem bÄ™dzie przede wszystkim poszerzanie Å›wiadomoÅ›ci prawnej dzieci i mÅ‚odzieży, i efekzapoznanie ich z zasadami porzÄ…dku prawnego oraz przekazanie im praktycznej wiedzy prawniczej.
  • Wprowadzimy przepisy, zgodnie z którymi niektórzy przebywajÄ…cy w zakÅ‚adach karnych (osadzeni za nieuiszczenie kary finansowej) bÄ™dÄ… nieodpÅ‚atnie odpracowywali swojÄ… karÄ™ pracÄ…, bÄ™dÄ… to np. prace zwiÄ…zane z zabezpieczeniem przed powodziÄ… czy sprzÄ…tanie lasów.
  • Radykalnie ograniczymy dostÄ™p sÅ‚użb specjalnych i policyjnych do billingów obywateli oraz zwiÄ™kszymy kontrolÄ™ nad wykorzystywaniem podsÅ‚uchów.

SPRAWNA ADMINISTRACJA

  • W znoszeniu barier dla przedsiÄ™biorczoÅ›ci i aktywnoÅ›ci obywatelskiej leżą olbrzymie szanse rozwojowe i dlatego deregulacja oraz ograniczanie biurokracji stanÄ… siÄ™ priorytetem naszej polityki gospodarczej. Nasze dziaÅ‚ania pójdÄ… w czterech kierunkach:
  • Dobre prawo – projekty ustaw bÄ™dÄ… procedowane wyÅ‚Ä…cznie po przejÅ›ciu rygorystycznego badania ich przydatnoÅ›ci dla obywateli i przedsiÄ™biorców, co ukróci gonitwÄ™ legislacyjnÄ… w administracji rzÄ…dowej.
  • Dyrektywy unijne bÄ™dÄ… mogÅ‚y być przenoszone do polskiego prawa wyÅ‚Ä…cznie w wersji minimum, zgodnie z zasadÄ… „UE i ani przecinka wiÄ™cej”.
  • Projekty ustaw bÄ™dÄ… musiaÅ‚y – obowiÄ…zkowo – uwzglÄ™dniać przeglÄ…d najlepszych praktyk krajów najbardziej zaawansowanych. Każda ustawa bÄ™dzie zawieraÅ‚a zapis o obowiÄ…zku przeglÄ…du jej efektów przez parlament po maksymalnie trzech latach obowiÄ…zywania, tak aby można byÅ‚o porównać zaÅ‚ożenia ze skutkami.
  • PowoÅ‚amy biuro interwencyjne (pogotowie antybiurokratyczne) pod kierownictwem peÅ‚nomocnika Prezesa Rady Ministrów, które bÄ™dzie zbieraÅ‚o skargi obywateli na absurdy biurokratyczne i na bieżąco interweniowaÅ‚o w urzÄ™dach i instytucjach, wymuszajÄ…c uproszczenie i przyspieszenie zaÅ‚atwiania spraw.
  • Deregulacja – w sposób kompleksowy bÄ™dziemy upraszczać i likwidować krÄ™pujÄ…ce i zbÄ™dne przepisy tak, aby poszerzać wolność gospodarczÄ… i obywatelskÄ…. Skoncentrujemy siÄ™ na tych obszarach, które majÄ… najwiÄ™kszy wpÅ‚yw na gospodarkÄ™ i życie ludzi, np.:
  • Skrócimy termin uzyskania pozwolenia na budowÄ™ do 100 dni (z okoÅ‚o 300) i zmniejszymy liczbÄ™ procedur z 30 do 15.
  • Uwolnimy poÅ‚owÄ™ regulowanych zawodów i stworzymy jednolite zasady dziaÅ‚ania samorzÄ…dów zawodowych, swobodÄ… stowarzyszania siÄ™ stowarzyszeÅ„.
  • Zmniejszymy liczbÄ™ procedur wymaganych przy rejestracji firmy poprzez integracjÄ™ systemów informatycznych administracji publicznej.
  • PrzystÄ…pimy do gruntownego przeglÄ…du instytucji kontrolnych w paÅ„stwie, aby zredukować ich liczbÄ™ wyÅ‚Ä…cznie do tych niezbÄ™dnych.
  • Zlikwidujemy odrÄ™bnÄ… procedurÄ™ gospodarczÄ… w postÄ™powaniu sÄ…dowym. Spory miÄ™dzy przedsiÄ™biorcami bÄ™dÄ… rozpatrywane w takim samym trybie, jak spory miÄ™dzy innymi obywatelami, co znacznie przyspieszy  ich rozstrzyganie. Pomimo likwidacji postÄ™powania w sprawach gospodarczych zamierzamy zachować tzw. sÄ…dy gospodarcze jako wyspecjalizowane w obszarze rozstrzygania spraw wydziaÅ‚y sÄ…dów powszechnych.
  • E-administracja – poÅ‚Ä…czymy urzÄ™dy w informatycznÄ… sieć, aby zaoszczÄ™dzić obywatelom i przedsiÄ™biorcom wizyt w urzÄ™dach i uproÅ›cić ich kontakty z administracjÄ…. Na przykÅ‚ad umożliwimy odbiór paszportów i innych dokumentów osobistych w dowolnym urzÄ™dzie Polski lub za porÄ™czeniem pocztowym.
  • Wprowadzimy system, który umożliwi podróżowanie samochodem bez dokumentów. Policjant zatrzymujÄ…c do kontroli kierowcÄ™, bÄ™dzie w radiowozie dysponowaÅ‚ mobilnym urzÄ…dzeniem, które Å‚Ä…czÄ…c siÄ™ z centralnymi serwerami bÄ™dzie w stanie przekazać, na podstawie wybranej informacji (np. PESEL), dane o kierowcy lub samochodzie.
  • Od 2013 roku wprowadzimy elektroniczny dowód osobisty (pl.ID). DziÄ™ki bezpÅ‚atnemu podpisowi elektronicznemu zapisanemu w dowodzie kontakt z urzÄ™dami bÄ™dzie o wiele prostszy.
  • Stworzymy system, dziÄ™ki któremu paszport bÄ™dzie można odebrać w dowolnym miejscu w kraju lub otrzymać go bezpoÅ›rednio, pocztÄ… do domu.
  • Konsultacje spoÅ‚eczne – zgodnie z naszÄ… filozofiÄ… wyzwalania kreatywnoÅ›ci i współpracy zaprosimy wszystkich do interaktywnego opiniowania projektów i pomysłów rzÄ…du od najwczeÅ›niejszego etapu. Wykorzystamy Internet wi efektyi portale spoÅ‚ecznoÅ›ciowe do aktywnej moderacji dyskusji nad projektami rzÄ…dowymi i poselskimi. Wprowadzimy obowiÄ…zek analizy propozycji pÅ‚ynÄ…cych od obywateli przez rzÄ…dowe centrum analityczne.
  • Oprócz dziaÅ‚aÅ„ deregulacyjnych opracujemy reformÄ™ centrum administracyjnego paÅ„stwa, by zwiÄ™kszyć efektywność wÅ‚adzy wykonawczej przez jej konsolidacjÄ™ i wiÄ™ksze ukierunkowanie na myÅ›lenie strategiczne. Chcemy, aby rzÄ…dowa administracja centralna w wiÄ™kszym stopniu wykorzystywaÅ‚a wiedzÄ™, aktywność spoÅ‚ecznÄ… oraz posiadane zasoby materialne. Zaproponowane zmiany powinny także przyczynić siÄ™ do rozwoju nowych technologii w administracji uÅ‚atwiajÄ…cych kontakt na linii urzÄ…d-obywatel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.