Gazety internetowe trzeba rejestrować

Zgłupiałem – o ile to jeszcze jest możliwe.

Gazeta prawna donosi, że gazety internetowe trzeba rejestrować. Wynika to z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie Gazety Bytowskiej.

To ja już nie wiem, czy mam się rejestrować czy nie rejestrować? Z jednej strony SN twierdzi, że nie trzeba rejestrować całego internetu, ale z drugiej strony przytacza definicję „dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu”. No niestety, czasem skrobnę coś częściej niż raz w tygodniu i dlatego mam pójść siedzieć?

Ale z drugiej strony, domenę mam .com a nie .pl, serwer gdzieś w USA, to czy mój skromny serwis jest prasą w rozumieniu prawa polskiego czy nie?

Czy może muszę dopisać wielkimi literami, że zabraniam czytania tego serwisu w Polsce?

A co z forami internetowymi? One są prasą czy nie?

Chyba poddaję się i idę się rejestrować.

Ale póki co, wysłałem przed chwilą mail do Sądu Okręgowego w Warszawie mail o następującej treści.

Ciekawe, czy otrzymam odpowiedź.


Witam

W związku z ogłoszeniem przez SN wyroku w sprawie Gazety Bytowskiej, ponieważ nic już z tego nie rozumiem i nie wiem, co należy rejestrować a co nie zwracam się z uprzejmą prośbą, czy powinienem rejestrować moje serwisy, a w szczególności:
http://mizerski.com […]
Dotychczas naiwnie sądziłem, że takie serwisy jak moje, jako że nie mają czegoś takiego jak „wydanie”, nie istnieje „redakcja” ani „siedziba redakcji” a osoby piszące w tych serwisach dziennikarzami nie są, w żaden sposób nie można porównywać z prasą.

Według ustawy Prawo Prasowe : „dziennikiem jest ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu”.
Niewątpliwie moje serwisy bywają modyfikowane częściej niż raz w tygodniu, są przekazem tekstowym, co z trudem można podciągnąć pod druk.
A jednocześnie Sąd Najwyższy w uzasadnieniu ustnym do wyroku wyraził się „sądowi nie chodzi o rejestrowanie całego Internetu”.

Chciałbym zwrócić uwagę, że Słownik Języka Polskiego precyzyjnie definiuje pojęcie „druk”: „odbijanie na papierze tekstów, liter, rysunków itp. z formy drukarskiej z zastosowaniem farb graficznych; drukowanie”
W związku z tym proszę o wyjaśnienie, gdzie jest granica pomiędzy „cały Internet”, którego nie trzeba rejestrować a „prasa”, którą trzeba rejestrować.

Z poważaniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.