Archiwa
Kategorie

Synchronizacja zakładek

Często mamy dwa komputery, w domu i w pracy. Bywa, że czasem w pracy ukradkiem zglądamy do internetu. No… nie wstydźmy się, tak robią prawie wszyscy…

Mamy w obu komputerach zapisan zakładki i hasła, dobrze by było, żeby miec je takie same na obu maszynach. Ba, ale jak to zrobić, żeby za każdym razem paluszkami nie przepisywać?

Jak wiadomo interfejsy białkowe, czyli ny, nie jesteśmy bardzo niezwawodni. Coś zapomnimy, pomylimy… Aby uwolnić nas od tego zawodnego mechanizmu, czyli ręcznego synchronizowania zakładek i haseł, powstał dodatek Xmarks. Ja go używam pod Firefoxem, ale podobno IE też ma swoją wersję.

Po pobraniu i zainstalowaniu powinniśmy  skonfigurować sobie konto – login i hasło do konta. Po tym możemy zapisać nasze zakładki na ich serwerze. Dodatkowo, jeżeli chcemy zapisać własne hasła, trzeba jeszcze wpisać baaardzo długi PIN chroniący nasz zbiór haseł. Myślę, że jak wpiszemy kawałek wierszyka zawierający co najmniej kilkanaście znków, PIN będzie nie do złamania.

Powtarzamy operacje na drugim komputerze i gotowe. Dodatek grzecznie nam zsynchronizuje zakładki i możemy spać spokojnie. Nawet jak komputerek z jakiegoś powodu straci wszystkie zakładki i hasła – my ze spokojem godnym świstaka ściągniemy sobie wszystko jeszcze raz z serwera. Oczywiściek, jeżeli haseł nie zgubimy i nie zapomnimy PIN. Czego nikomu oczywiście nie życzę.

Jeżeli nikomu nie ufamy, podejrzewamy wszystkich i wszystko o niecne zamiary i hęć wykradzenia naszych tajemnic, możemy wszystkie dane złożyć na własnym serwerze. Jak to zrobić, opisano w całkiem pokaźnym poradniku Foxmarks: Using Your Own Server.

Pozostaje pytanie: „z czego oni żyją”? Czyli jaki mają model biznesowy.

Przecież autorzy dodatku muszą utrzymywać całkiem mocne serwery! Przypuszczam, że w tej chwili liczba użytkowników sięga milionów, więc wydatki na infrastrukturę są całkiem pokaźne.

Mają statystyki – informację jakie strony ludzie zapisują w zakładkach. To bardzo przydatna wiedza, którą można nieźle sprzedać. I druga sprawa – po wpisaniu czegoś w google Foxmarks może wyświetlać swoje rekomendacje. Całe szczęście, można tą opcję wyłączyć, ale jeżeli połowa użytkowników opcji nie wyłączy a co setny zwróci uwagę, to mają żyłę złota i wakację na Bahama!

Czego im z całego serca życzę, bo dodatek jest wyborny.

2 odpowiedzi na „Synchronizacja zakładek”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.