Archiwa
Kategorie

Świat za kilkadziesiąt lat

Moje skromne prognozy rozwoju cywilizacji na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to obarczone grzechem pierworodnym wszelkich futuryzmów, to znaczy mniej lub bardziej ekstrapoluję dzisiejsze zjawiska.

W XVII wieku przewidywano, że komunikacja w Paryżu stanie się niemożliwa ze względu na metrową warstwę końskiego nawozu. Nikt nie przewidział samochodu, bo też nie mieli podstaw do tego.

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przewidział, że telefon komórkowy zmieni świat. Prognozy z przed 10 lat niedoszacowały liczby komórek o rząd (czyli jedno zero na końcu)!

Internet w ciągu ostatnich 10 lat postawił na głowie całe gałęzie gospodarki. 20 lat temu nikt nie miał szans wyobrazić sobie tych zmian. Może tylko Lem i Zajdel wyobrażali sobie zmiany na naszym  życiu.

 1. Totalna inwigilacja społeczeństwa.
  Dla bezpieczeństwa każdego z nas co kilka metrów będzie kamera a komputer będzie czuwał, czy wyraz naszej twarzy nie wyraża agresji i czy nie knujemy czegoś przeciw bliźniemu i ustrojowi.
  Patrz „Paradyzja” Zajdla.
 2. Oduczenie ludzi od myślenia – dyssapientia.
  Po co kombinować, jeżeli komputery zrobią to za nas. Zmniejszenie nauczania matematyki i nauk ścisłych spowoduje totalne zidiocenie, początek tego procesu już widzimy.
  GPS oduczy nas samodzielnego poruszania się, automatyczny kucharz spowoduje zanik umiejętności kuchennych, kalkulator już oducza liczenia…
  Organ nieużywany zanika, bo jest zbędnym kosztem dla organizmu.
  A koncerny multimedialne a pośrednictwem komputerów zaleją nas papką powodującą jałową ekscytację.  Już to robią niezwykle skutecznie.
  Będzie tak jak z tym  szczurem, który miał elektrodę w mózgu w ośrodku przyjemności. Zdechł z wyczerpania z łapką na włączniku.
  Znów Zajdel – „Limes inferior”
 3. Oduczenie ludzi od wykonywania czegokolwiek „własnoręcznie”.
  Likwidacja lub redukcja nauczania pisma ręcznego spowoduje brak treningu koordynacji oko-ręka, co spowoduje zmniejszenie zdolności manualnych. Skutek będzie łatwy do przewidzenia – społeczeństwo atechniczne. Kto będzie utrzymywał w ruchu coraz bardziej skomplikowany, techniczny świat?
  Kolejne automaty?
 4. Zanik naturalnej prokreacji. Przynajmniej w „cywilizowanych społeczeństwach”.
  Już dziś inwestycja w dzieci jest absurdem. Przynajmniej z ekonomicznego punktu widzenia. Może dopiero bankructwo systemów emerytalnych zmieni ten trend, ale bardzo trudno będzie go odwrócić.
 5. Lawinowy wzrost chorób genetycznych.
  Dzisiejsi 50-60 latkowie są pierwszym pokoleniem, gdzie zniknął problem śmierci w młodym wieku na skutek chorób, czyli dobór naturalny ustał. A przynajmniej został zredukowany do nieznaczącego poziomu. Dziś młodzi ludzie giną w wypadkach.
  Jeszcze 100 lat temu dorosłości mogla doczekać połowa dzieci. Kilkaset lat temu 1/4. Dziś walczy się o każde życie ludzkie za wszelką cenę.
  A złe geny pójdą dalej… Za 2-3 pokolenia, człowiek zdolny do samodzielnego życia bez wspomagania lekami będzie rzadkością.
 6. Rewolucji w chemii.
  Konstruowanie cząstek „pod wymagania”. Co oznacza rewolucję w technologiach materiałowych – Na przykład winda kosmiczna stanie się realna, nowe materiały izolacyjne, tkaniny, leki.
 7. Dynamiczny rozwój biotechnologii.
  Manipulacje w DNA staną się bardziej przewidywalne. Powstaną nowe odmiany roślin, zwierząt i bakterii, które będą bardziej użyteczne gospodarczo.
 8. Rozwój mechaniki cieczy i gazów.
  Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przepływami cieczy i gazów – kształty samolotów, samochodów, statków, wież, mostów tam trzeba uruchamiać tunele aerodynamiczne lub hydrodynamiczne. Lepsze poznanie tych mechanizmów pozwoli modelować wszystko cyfrowo i znacząco zredukować koszty.

8 odpowiedzi na „Świat za kilkadziesiąt lat”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.