Archiwa
Kategorie

Matematyka wśród narodów świata

Google ma w swoich zasobach narzędzie Google Trends. Pozwala badać, jak w przestrzeni czasu zmienia się częstość wyszukiwania poszczególnych słów i fraz.

Tak na marginesie, cały czas zastanawiam się jaki jest model biznesowy stojący za powstaniem takiego narzędzia. Jak oni chcą na tym zarobić? Dla mnie to jest fenomenalne.

Wziąłem na warsztat słowo matematyka. Postanowiłem zobaczyć, jak często Polacy interesują się tym słowem.

No cóż, widać ostry dołek w czasie wakacji, ale trend jest stały. Jest wyraźny pik w okresie matur. Hmmm. Ciekawe czego uczniowie oczekują od słowa matematyka, przed maturą w internecie?

I dla porównania. Ten sam termin w wydaniu angielskim – matematics nie ma tak ostrego dołka wakacyjnego! Z lekka mnie zatkało ze zdumienia.

I zaraz się zastanowiłem, o czym to świadczy?
Że u nas tego słowa szukają uczniowie wyłącznie pod przymusem wynikającym z działań szkoły a u nich nie. Na nasze usprawiedliwienie możemy dodać, że jest wiele krajów anglojęzycznych, które mają w nieco różnych terminach wakacje, więc dołek nieco się rozmywa. Ale tylko nieco.

Dla porównania wziąłem francuskie MATHÉMATIQUE. Jest inaczej niż w Polsce, bo tendencja jest spadająca. Czyli Francuzi przestają interesować się matematyką. Ale dołek wakacyjny jest równie wyraźny jak u nas. Dla porządku jeszcze wpisałem hiszpańskie matemáticas, wynik niespecjalnie różni się od francuskiego.

No to jeszcze wyciągnąłem hebrajski מתמטיקה.
I co widzimy? Nie ma trendu spadkowego, trend jest wyrównany.
I  jeszcze na okrasę dodam Chiński 数学.

Jakie wnioski? Ludzie posługujący się językiem polskim, francuskim i hiszpańskim interesują się matematyką głównie pod przymusem szkolnym. Do tego Hiszpanie i Francuzi przestają się w ogóle nią interesować.
Na drugim biegunie są ludy anglojęzyczne i Żydzi, dla których matematyka jest interesująca cały rok i zainteresowanie nie spada z czasem. Zaś u Chińczyków zainteresowanie lekko spada, ale nie ma trendu wakacyjnego.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć na przyszłość? Nasza cywilizacja wymaga coraz więcej nauk ścisłych i techniki.
No to kto będzie coraz mocniejszy i w rezultacie coraz bardziej rządził światem? Na pewno ani Francuzi ani Hiszpanie.

Dalsze wnioski wyciągnijcie dalej sami.

Bo ja zaczynam się zastanawiać, czy kupować jarmułkę, uczyć się jeść pałeczkami czy przestać się buntować przeciwko politycznej poprawności. Na prawdę nie wiem co gorsze.

4 odpowiedzi na „Matematyka wśród narodów świata”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.