DreamHost – jak zaoszczędzić kilka złotych na PS?

Jeżeli mamy PS – czyli Private Serwer płacimy od każdego megabajta pamięci i megaherca procesora. Jak wiemy ze statystyk, prawie nigdy nie jest tak, że serwer jest obciążony równo przez całą dobę i przez cały tydzień. W moim przypadku mam wyraźne górki w okolicach godzin: 10, 15 i większa górka wieczorna. Przypuszczam, że wieczorna górka powstaje jak ludzie wrócą do domu, zjedzą kolację i wypłoszeni beznadziejnym programem TV siądą do komputerów.

Tymczasem ruszanie suwaczkiem sterującym zasobami PS kilka razy dziennie jest dość fatygujące i nie przypuszczam żeby komuś się chciało. Przynaj mnie mnie nie… Tymczasem w godzinach nocnych serwer śpi a my płacimy za bezdurno.

Po pewnych poszukiwaniach znalazłem rozwiązanie. Okolo roku temu Dreamhost opublikował API do sterowania swoimi serwisami.

Na czym to polega? Ano na tym, że możemy wykonywać pewne akcje nie siadając do klawiatury. Wystarczy uruchomić  odpowiedni skrypcik wysyłający odpowiednie zapytania do serwerów DreamHost.

Możemy oczywiście napisać własne skrypciki uruchamiane z crona zmieniające ustawienia przydział zasobów naszego PS, ale możemy być zaskoczeni nagłym wzrostem popularności naszego serwisu i serwer nam się zatka.
Dlatego lepiej jest wykorzystać bardziej inteligentne narzędzie.

Znalazłem takie na stronie http://memcron.com/ .
A instrukcja instalacji jest na stronie http://memcron.com/install/

Jak to działa? W cronie ustawiamy zadanie uruchamiające jeden ze skryptów, który co pięć minut zapisuje dane dotyczące obciążenia maszyny. Potem próbuje ekstrapolować zapotrzebowanie na pamięć. Jeżeli wyliczenie różni się od aktualnych ustawień więcej niż zadany próg, zmienia, za pośrednictwem API, ustawienia maszyny.

Wszystko jest ładnie parametryzowalne, sam kod jest perlu, więc można sobie zmieniać do woli. Właśnie zauważyłem, że autor nie podał na jakiej licencji narzędzie opublikował. Ale sądząc, po zachętach do współtworzenia kodu jest to któraś z odmian GPL.

Algorytm jest jeszcze odrobinę ułomny i nie zawsze udaje mu się poprawnie wyliczyć potrzeb, ale widać, że narzędzie się rozwija.

Już dziś, po kilku dniach pracy automatu szacuję, że opłaty spadną mi o około 30%.

3 komentarze

  1. Przy większym wykorzystaniu polecam wzięcie VPS dla MySQL only.
    Wszystko działa ok wtedy… Kod promocyjny na rok 2012: NOLIMIT50 daje 50% zniżki na ten hosting (59$)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.