Czy komunikaty błędów muszą być nudne?

W pewnym momencie Youtube wystrzelił w moim kierunku pięknym komunikatem błędu:

500 Internal Server Error

Niestety, wystąpiła jakaś nieprawidłowość.

Do rozwiązania problemu został wysłany zespół świetnie przeszkolonych małp.

Also, please include the following information in your error report:

[i tu rząd krzaczków ….]

I tu zaraz mi się przypomniały piękne komunikaty, które umieszczałem w swoich programach:

  • Bul, bul, mam wodę w procesorze
  • Czemu mi robisz sianko z procesora
  • Jestem głodny, włóż mi hamburgera do stacji dyskietek.

Zauważyłem, że taki komentarz zmniejsza stres u użytkownika. Oczywiście błąd jest błędem i musi być znana jego natura, ale dbanie o psychikę użytkownika też jest ważne!

3 komentarze do “Czy komunikaty błędów muszą być nudne?”

  1. A ja bym połączył przyjemne z pożytecznym w komunikatach. No bo jaka jest najlepsza i najbardziej praktyczna rada, gdy wystąpi nieznany błąd, czy w ogóle gdy cokolwiek się posuje i nie wiemy co? Trzeba wyjść i wejść, nie? I w tym stylu należy dawać komunikaty – zacząć łagodnie: „zamknij i otwórz przeglądarkę”, potem można dać: „wyłącz i włącz komputer”, aż do: „wyjdź z pokoju i wejdź z powrotem”, a jak to wszystko nie pomoże to: „wyjedź na wycieczkę zagraniczną i wróć po miesiącu”.

  2. Pamiętam Bogdanie Twoje komentarze/przestrogi  do dziwnych  czy niezrozumiałych komentarzy w gembasie czy może w debugerze do gembase’a–[..] ten komentarz oznacza tylko tyle..że się pojawił  /czy jakoś tak..tak to chyba leciało  ;-))) /…a jeśli chodzi o humor w komentarzach  to spotkałem się z nim  w przeglądarce Chrome google..i jak na razie jest on dość powtarzalny ..podczas dołączania załącznika w edycji maila na stronie serwera mailowego,  jeśli wcześniej przeglądarka zdążyła zająć sporo przestrzeni roboczej RAM’u , a zdaża mi się mieć wieeele otwartych jednocześnie zakładek(a w kilku działa silnik jawy)  to chrome „wywala się ” z komentarzem : „Kurza twarz! Google Chrome zawiesił się. Uruchomić ponownie?”..zrobiłem zrzut z ekranu..na pamiątke  ;-)))

  3. Rzeczywiście, było tak 🙂
    W gembase komunikat o błędzie świadczył o tym, że błąd jest, natomiast nie należało szukać związku opisu z naturą błędu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.