referat Chruszczowa

List ten Nadieżda Konstantynowna napisała 23 grudnia 1922 r. Po upływie dwóch i pół miesięcy, w marcu 1923 roku Włodzimierz Iljicz Lenin przesłał do Stalina następujący list:

2. LIST W. I. LENINA

„Do Towarzysza Stalina.

Odpisy otrzymujÄ…: Kamieniew i Zinowjew.

Szanowny t. Stalin!

Pozwoliliście sobie na grubiańskie wezwanie mojej żony do telefonu i zwymyślanie jej. Chociaż oświadczyła Wam, że zgadza się zapomnieć o tym, co zostało powiedziane, to jednak dowiedzieli się od niej o tym fakcie Zinowiew i Kamieniew. Nie mam zamiaru zapominać tak łatwo o tym, co się robi przeciwko mnie, a nie potrzebuję tu podkreślać, że uważam za skierowane również przeciwko sobie to, co się czyni przeciwko mojej żonie. Proszę więc, abyście rozważyli, czy jesteście skłonni cofnąć swoje słowa i przeprosić, czy też wolicie zerwanie stosunków pomiędzy nami (na sali poruszenie).

Z poważaniem: Lenin 5-go marca 1923 roku.”

Towarzysze! Nie bÄ™dÄ™ komentowaÅ‚ tych dokumentów. MówiÄ… one wymownie same za siebie. Skoro Stalin mógÅ‚ zachowywać siÄ™ w ten sposób za życia Lenina, mógÅ‚ tak odnosić siÄ™ do Nadieżdy Konstantynowny Krupskiej, którÄ… partia dobrze zna i wysoko ceni, jako wiernego przyjaciela Lenina i aktywnego bojownika o sprawÄ™ naszej partii od chwili jej powstania – to można sobie wyobrazić, jak traktowaÅ‚ Stalin innych ludzi. Te jego ujemne cechy rozwijaÅ‚y siÄ™ coraz bardziej i w ostatnich latach nabraÅ‚y charakteru zupeÅ‚nie nieznoÅ›nego.

Jak dowiodły późniejsze wydarzenia, niepokój Lenina był uzasadniony: w pierwszym okresie po zgonie Lenina Stalin liczył się jeszcze z jego wskazaniami, ale potem zaczął lekceważyć poważne przestrogi Włodzimierza Iljicza.

Jeżeli przeanalizujemy praktykę stosowaną przez Stalina w kierowaniu partią i krajem, jeżeli zastanowimy się nad tym wszystkim, czego dopuścił się Stalin, przekonamy się, że obawy Lenina były .słuszne. Ujemne cechy Stalina, 'które za czasów leninowskich były tylko w zarodku, przekształciły się w ciągu ostatnich lat w ciężkie nadużywanie władzy przez Stalina, co wyrządziło niezliczone szkody naszej partii.

Musimy poważnie rozważyć i we właściwy sposób przeanalizować tę sprawę, aby wykluczyć wszelką możliwość powtórzenia się w jakiejkolwiek formie tego, co miało miejsce za życia Stalina, który absolutnie nie znosił kolegialności w kierownictwie i w pracy, pozwalał ***sobie na brutalną przemoc wobec wszystkiego, co już nie tylko było mu przeciwne, lecz wydawało się mu, przy jego kapryśnym i despotycznym usposobieniu, sprzeczne z jego koncepcjami.

Stalin dziaÅ‚aÅ‚ nie za pomocÄ… przekonywania, wyjaÅ›niania, cierpliwej pracy z ludźmi, lecz przez narzucanie swych koncepcji, żądajÄ…c bezwzglÄ™dnego podporzÄ…dkowania siÄ™ swemu, zdaniu. Kto siÄ™ temu sprzeciwiaÅ‚ lub staraÅ‚ siÄ™ uzasadnić swój punkt widzenia, sÅ‚uszność swojego stanowiska – skazywany byÅ‚ na wyÅ‚Ä…czenie z kierowniczego kolektywu, a nastÄ™pnie na unicestwienie moralne i fizyczne. Tak byÅ‚o zwÅ‚aszcza w okresie po XVII Zjeździe Partii, kiedy ofiarÄ… despotyzmu Stalina padÅ‚o wielu uczciwych, oddanych sprawie komunizmu, wybitnych dziaÅ‚aczy partyjnych i szeregowych pracowników partii.

Należy stwierdzić, że partia stoczyła poważną walkę przeciwko trockistom, prawicowcom, nacjonalistom burżuazyjnym, że rozgromiła ideowo wszystkich wrogów leninizmu. Ta walka ideologiczna przeprowadzona została pomyślnie, w jej toku partia jeszcze bardziej wzmocniła się i zahartowała. Tutaj Stalin odegrał pozytywną rolę.

Partia stoczyÅ‚a wielkÄ… ideologicznÄ… walkÄ™ politycznÄ… z tymi ludźmi w swoich szeregach, którzy wysuwali tezy antyleninowskie, reprezentowali liniÄ™ poetycznÄ… wrogÄ… partii i sprawie socjalizmu. ByÅ‚a to walka uporczywa i ciężka lecz konieczna, gdyż linia polityczna zarówno bloku trockistowsko-zinowjewowskiego jak i bucharinowców prowadziÅ‚a w istocie rzeczy do odbudowy kapitalizmu, do kapitulacji przed burżuazjÄ… Å›wiatowÄ…. Wyobraźmy sobie na chwilÄ™, co by siÄ™ staÅ‚o, gdyby w latach 1928-1929 zwyciężyÅ‚a u nas linia polityczna prawicowego odchylenia, orientacja na ,industralizacjÄ™ perkalikowÄ…”, na kuÅ‚aka itp. Nie mielibyÅ›my potężnego przemysÅ‚u ciężkiego, nie mielibyÅ›my koÅ‚chozów, znaleźlibyÅ›my siÄ™ 'bezbronni i bezsilni wobec otoczenia kapitalistycznego.

Oto dlaczego partia prowadziła nieubłaganą walkę ideologiczną, tłumaczyła wszystkim członkom partii i masom bezpartyjnym, na czym polega szkodliwość i niebezpieczeństwo antyleninowskich wystąpień opozycji trockistowskiej i oportunistów prawicowych. I ta ogromna praca nad wyjaśnieniem linii partii wydała owoce: zarówno trockiści jak i oportuniści prawicowi zostali politycznie odizolowani, przytłaczająca większość partii poparła linię leninowską, a partia potrafiła pobudzić i zorganizować masy pracujące do wcielenia w życie leninowskiej linii partii, do zbudowania socjalizmu.

Zwraca uwagÄ™ okoliczność, że nawet w toku zaciekÅ‚ej walki ideologicznej przeciwko trockistom, zinowjewowcom, bucharinowcom i innym – nie stosowano wobec nich skrajnych represyjnych Å›rodków. Walka toczyÅ‚a siÄ™ na gruncie ideologicznym. Ale po upÅ‚ywie kilku lat, kiedy socjalizm w naszym kraju byÅ‚ już w zasadzie zbudowany, kiedy zlikwidowane zostaÅ‚y w zasadzie klasy wyzyskujÄ…ce, kiedy zmieniÅ‚a siÄ™ w radykalny sposób struktura socjalna spoÅ‚eczeÅ„stwa radzieckiego, kiedy gwaÅ‚townie skurczyÅ‚a siÄ™ baza spoÅ‚eczna dla wrogich partii kierunków politycznych i ugrupowaÅ„, kiedy przeciwnicy ideowi partii byli już od dawna politycznie rozgromieni – wówczas rozpoczęły siÄ™ przeciwko nim represje.

I właśnie w owym okresie (lata 1935-1937-1938) przyjęła się praktyka masowych represji po linii państwowej, najpierw wobec przeciwników leninizmu: trockistów, zinowjewowców, bucharinowców, od dawna już politycznie rozgromionych przez partię, a następnie również wobec wielu uczciwych komunistów, wobec tych kadr partyjnych, które dźwigały na swych barkach wojnę domową oraz pierwsze, najtrudniejsze lata industrializacji i kolektywizacji, które aktywnie walczyły przeciwko trockistom i prawicowcom o leninowską linię partii.

3 komentarze do “referat Chruszczowa”

  1. Pierwszy raz udasło mi się napotkać to, co naszych rodziców zaczęło wyzwalać ze stalinizmu.
    Dzięlkuję Panu Bogdanowi Mizierskiemu za udostępnienie tego referatu w Internecie.
    Teraz tylko będę musiał przeczytać.
    Niech to też bÄ™dzie lektura dla naszych dzieci, wnuków i chyba powinna to być lektura ludzkoÅ›ci – tak piszÄ™ jeszcze przed przeczytaniem oryginaÅ‚u, bo znam ten referat tylko z kilkuzdaniowych streszczeÅ„.
    Z poważaniem
    Marek BW

  2. Bardzo dziękuję za opublikowanie tego referatu, jest on niezastapiona pomocą w pracy magisterskiej którą piszę o totalitaryźmie w ZSRR po smierci Stalina!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.