Archiwa
Kategorie

Demokracja z definicji jest niedemokratyczna

Czemu? Bo ordynacja wyborcza wprowadza podział na okręgi, cezurę wiekową, koalicje, progi wyborcze …
A kto napisał tą ordynację? Ano napisał sejm. Według jakiej ordynacji wybrany? I mamy problem jajka i kury. Dlaczego jest cezura 18 lat dla czynnego prawa wyborczego? Bo tak ktoś zadecydował. A jakby przedtem była inna ordynacja wyborcza, sejm ustalający dzisiejszą byłby inny i cezura byłaby być może 20 lat.

W rezultacie mamy taką ordynację, w której kandydat, który zbierze najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów, może spokojnie nie wejść do sejmu, bo jego partia nie przekroczy progu 5%.
Kolejne sejmy traktują społeczeństwo jak stado baranów powodując, że my głosujemy na partie, nie na ludzi. Posłowie zabezpieczają sobie tyłki, bo nie możesz zagłosować na partię przy okazji nie głosując na wszystkich kandydatów z danej partii. Jeżeli chcesz zagłosować na Tuska, a taki dajmy na to Komorowski ci nie pasuje, nie masz wyjścia. Albo musisz głosować na inną partię, albo zacisnąć zęby i głosować na Tuska, albo pieprzyć wybory i zostać w domu.
I przypuszczam, że wraz z „rozwojem demokracji”, czyli kolejnymi rozwiązaniami odrywającymi posła od elektoratu, frekwencja będzie coraz niższa. Za chwilę głosować będą tylko ci, którzy nie mają żadnych wątpliwości. Czyli faszyści, mohery i idioci.

Nie da się ukryć, że okręgi jednomandatowe są jedynym rozwiązaniem logicznym. Głosujemy na człowieka, nie na partię. Partia może człowieka popierać w wyborach, ale jak delikwent pokłóci się z partią to może sam się zgłosić i sam zorganizować sobie kampanię.
I nie ma takich absurdów jak Miller na listach Samoobrony. Jak to usłyszałem, nawet się nie zdziwiłem. Cóż, politycy nie od dziś traktują społeczeństwo jak stado baranów. Jak Miller dostanie się jednak do sejmu, przyznam politykom rację Confused.

Podoba mi się rozwiązanie angielskie. Każdy może zgłosić swoją kandydaturę, ale musi wpłacić pewną kaucję. Nie jest ona dramatycznie wysoka, ale też nie jest zaporowa. Kilka tysięcy funtów. Jeżeli kandydat zdobędzie więcej niż 5% głosów w swoim okręgu, kaucja jest mu zwracana. W ten sposób odcina się większość oszołomów.

Wymagajmy od naszych kandydatów, żeby zmienili ordynację na jednomandatową! Bo jak nie, to zginiemy marnie!!!

2 odpowiedzi na „Demokracja z definicji jest niedemokratyczna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.