Jak zauważyć kłamstwo?

Psychology Today September/October 2000, s. 12
TÅ‚umaczenie: Sylweter Orzechowski

Wciąż słabo rozpoznajemy kiedy ktoś mydli nam oczy; badania pokazują, że dajemy się nabierać w połowie przypadków. Moglibyśmy zyskać ucząc się od wyczulonych afatyków, ludzi którzy nie rozumieją mowy, ale posiadających zagadkową zdolność do odrózniania kłamców od mówiących prawdę tylko na podstawie ekspresji twarzy.


Badacze z Massachusetts General Hospital i University of California-San Francisco pokazali grupie badanych dwa nagrania video. W pierwszym nagraniu kobieta opisywaÅ‚a przyjemne obrazki, które widziaÅ‚a na ekranie telewizora. W drugim, kobieta oglÄ…daÅ‚a niepokojÄ…ce obrazy i kÅ‚amaÅ‚a w swoim opisie na temat tego, co widziaÅ‚a. Uczestnikami badania byÅ‚y ofiary udarów, cierpiÄ…cy z powodu uszkodzenia lewej półkuli mózgu – obszaru odpowiadajÄ…cego za rozumienie mowy – którzy rozumieli wypowiadane sÅ‚owa, ale nie caÅ‚e zdania. Chociaż nie mieli oni pojÄ™cia o czym mówiÅ‚a kobieta, byli jednak daleko lepsi w ocenianiu czy kobieta byÅ‚a szczera, wykrywajÄ…c kÅ‚amstwa w 73%. Innym badanym udawaÅ‚o siÄ™ to w 50%.
„Afatycy zwracajÄ… uwagÄ™ na przelotne ekspresje mimiczne” wyjaÅ›nia autorka badania Nancy Etcoff (Ph. D.), psycholog z Massachusetts General. „Ich zdolność do wyÅ‚apywania kÅ‚amców wydaje siÄ™ być nabyta”.

Tak wiÄ™c jeÅ›li chcemy znać prawdÄ™ powinniÅ›my siÄ™ skupić siÄ™ na jÄ™zyku ciaÅ‚a innych – a nie na tym, co mówiÄ….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.